Rodinný dům v Bělči nad Orlicí

Referenční stavba společnosti FENIX - provozní náklady pro elektrické podlahové vytápění ECOFLOOR (topné kabely) v anhydridové podlaze. Sledovaný objekt je postaven jako nízkoenergetický dům v obci Běleč nad Orlicí.

Základní údaje o objektu

Jedná se o nepodsklepený rodinný dům se dvěma nadzemními podlažími o celkové podlahové (vytápěné) ploše 156m². Dům je postaven z vápenopískových cihel o tloušťce 240 mm, k zateplení fasády byla použita 300 mm silná vrstva šedého polystyrénu NeO a 180 mm vrstva na zateplení podlah. Okna jsou dřevěná z trojskla. Rodinný dům je užíván čtyřčlennou rodinou.

  • Užitná (vytápěná plocha): 156 m²
  • Tepelná ztráty (výpočet): 2,9 kW
  • Hlavní domovní jistič: 3x25A
  • Domovní sazba: D 45d

Systém vytápění a ohřev TUV

Tepelná ztráta je dle TNI 73 0329 (při výpočtové venkovní teplotě -15°C a vnitřní teplotě 20°C) je 2,9 kW. Jako hlavní zdroj vytápění využívá rodina krbovou vložku s rozvodem teplého vzduchu do všech obytných místností, doplňkovým a záložním zdrojem je elektrické podlahové topení. Ve všech místnostech jsou instalovány elektrické dvoužilové topné kabely ECOFLOOR ADSV s celkovým instalovaným příkonem 6,6 kW. Aby byly dodrženy rozumné rozteče topných kabelů a současně byla podlaha prohřívána rovnoměrně, je vytápění proti tepelným ztrátám poměrně výrazně předimenzováno, přetápění však spolehlivě brání regulace.

Pro zalití kabelů byl použitý anhydrid v tloušťce 50mm. Ve všech obytných místnostech jsou plovoucí podlahy, v koupelnách, WC a technické místnosti dlažba. V koupelně je doplňkově topný žebřík 400W na sušení ručníků. Ohřev TUV je realizován pomocí využití odpadního teplého vzduchu z rekuperační jednotky přes čerpadlo do zásobníku s elektrickým dohřevem (topné těleso).

Provozní zkušenosti a náklady

Dodávku a instalaci topného systému, včetně zalití anhydridových podlah, zajistila společnost ANIPO CZ s.r.o. se sídlem v Černilově. Sám uživatel hodnotil po prvním roce topný systém následovně:

„Za období od 2. 8. 2012 do 1. 8. 2013 byla spotřeba elektrické energie na vytápění i provoz domácnosti (VT+NT) 4 791 kWh, za které jsme zaplatili 18 312 Kč. Vytápění dřevem nás dále stálo cca 4 000 Kč a moji práci se zpracováním, uložením a denním topením. Tyto činnosti já považuji spíše za relaxační a topení dřevem za příjemné, ale uznávám, že ne každému se to může takto jevit.

Bohužel při první sezóně jsme neměli ještě příliš suché dřevo, takže jeho výhřevnost nebyla vysoká, nicméně i tak postačila a nebylo nutné ani trvale zapínat elektrické podlahové topení, ačkoliv byla poměrně dlouhá topná sezóna. Celková spotřeba elektrické energie tak „padla" na běžný provoz domu jako osvětlení, vaření, televize, PC apod. a dohřev TUV. V tomto kontextu považuji náklady za velice příznivé.

Díky elektrickému podlahovému topení máme i sazbu D45, čili s 20 hod. nízkého tarifu a 2+2 hodiny s vysokým tarifem denně, což se i projevilo na uvedeném vyúčtování provozu domu. Kombinaci krb a elektrické vytápění považuji u podobného objektu za ideální – pasivní dům má velmi nízkou spotřebu a tu většinu topné sezóny pokryje krb. Elektrické podlahové vytápění nebylo drahé – náklady na pořízení byly kolem 80 000 Kč a instalovaný příkon je přitom realizován s velkou rezervou – a i když jej máme jako zálohu, přináší úspory. Nízký tarif výrazně zlevňuje provoz elektrospotřebičů a ty dnes představují větší položku, než samotné topení. Když jsme podlahové topení v největších mrazech na cca 14 dnů zapnuli, tak navíc poskytovalo vysoký teplotní komfort.“

 

Období Spotřeba CZK včetně DPH
NT (kWh) VT (kWh)
08/2012 - 08/2013 4 129 662 18 312,-
08/2013 - 08/2014 4 069 676 17 416,-

 

Dodavatel systému vytápění

ANIPO CZ, s.r.o.
Pouchovská ulice 79 (areál BAK), 500 03 Hradec Králové
Tel: +420 775 564 762
email: anipo@anipo.cz; www.anipo.cz

TOPlist