Jen slunce to umí lépe...

Vytápění hrací plochy fotbalového stadionu Kasimpasa – Istanbul (Turecko)

Stadion klubu Kasimpasa-Istanbul (Turecko)

V červenci 2010 realizoval náš turecký partner firma YS Mimarlik vyhřívání hrací plochy na stadionu prvoligového klubu Kasimpasa v Istanbulu. Nová travnatá plocha s elektrickým vytápěním je součástí kompletní rekonstrukce tohoto stadionu. Použity byly topné kabely ECOFLOOR – typ MAPSV o délkovém příkonu 15W/m.

Pokládka topných kabelů MAPSV do pískového lože

Celkem bylo instalováno 185 topných okruhů o příkonu 3550W a délce 220m. Topné kabely jsou uloženy do pískového lože 20 cm pod povrchem trávníku. Rozteče mezi jednotlivými smyčkami kabelů jsou 19 cm. Instalovaný příkon je 674 kW, plošný příkon je cca 85 W/m².
Důležitá je orientace kabelů vzhledem k oslunění vyhřívané plochy (stín tribun jde rovnoběžně s kabely) .

Vyvedení studených konců do připraveného kabelového kanálu

Topné kabely jsou svedeny do napájecího kanálu, kde jsou propojeny s napájecími silovými kabely.

Zakrytí kanálu pásem umělého trávníku

Velmi důležitou součástí celého systému vytápění je napájecí rozvaděč s regulací, jehož výrobcem je rovněž firma YS Mimarlik. Systém je rozdělen do 4 hlavních sekcí a 36 podružných. Teplota hrací plochy je snímána 16 senzory umístěnými 15 cm pod povrchem trávníku.

Napájecí skříň s regulací

Velmi povedený software pro monitoring a správu celého systému si rovněž vyvinula zmiňovaná firma YS Mimarlik a ta si proces vytápění také na dálku sama sleduje. Systém elektrického vytápění je prakticky bezobslužný, o vše se stará regulace.

Vizualizace – zobrazení teplot Vizualizace – jednotlivé sekce

Teplota trávníku (u kořenů) je udržována na teplotě 10-15°C, což zajišťuje vegetační proces trávníku i během zimního období. Zejména ale vytápění zajišťuje to, že hrací plocha není zmrzlá a kluzká, což usnadňuje hráčům pohyb na hřišti.

Takto vypadá vyhřívaný trávník v únoru,
kdy se teploty v noci pohybují pod bodem mrazu
(teplota trávníku byla 15°C).
Detail vytápěného trávníku
A toto je nevyhřívaný trávník
za jednou z branek
(jeho teplota byla jen 2°C).
Detail trávníku bez vytápění

Celkový pohled na hrací plochu (vpravo nevytápěný trávník za brankou). Patrný rozdíl je ve vzhledu trávníku, ale zejména v tvrdosti povrchu.

Srovnání vytápěné a nevytápěné plochy
2011-03-02 08:59:23 +0200