FENIX na všeobecné výstavě Expo 2020

V pátek 1. 10. 2021 byla v Dubaji v 10:00 místního času oficiálně zahájena světová výstava EXPO 2020. Jedná se o vůbec první Všeobecnou světovou výstavu pořádanou v arabské zemi.
FENIX na všeobecné výstavě Expo 2020
 Exponát "Pod křídly Fenixe".
 Exponát "Pod křídly Fenixe".
 Exponát "Pod křídly Fenixe".
 Exponát "Pod křídly Fenixe".
Umělecké dílo Jakuba Nepraše  "Energie Fenix".

Návštěvníci si budou moci vybrat z expozic téměř dvou set vystavovatelů. Mezi šesti desítkami zemí, které postavily vlastní pavilony, je i Česká republika. Ústředním tématem této světové výstavy je "Connecting Minds, Creating the Future" – "Propojování myšlenek, vytváření budoucnosti". Kromě hlavního téma má EXPO 2020 Dubaj ještě tři podtémata: udržitelnost, mobilitu a příležitost. Každé z nich má vyhrazenou vlastní oblast a svůj speciální pavilon. Pavilon Terra najdou návštěvníci v oblasti Sustainability, a právě v této oblasti se nachází český pavilon Czech Spring. Alif je název pavilonu v oblasti Mobility a Mission Possible je pavilon pro oblast Opportunity.

Společnost Fenix na světové výstavě představí hned dva exponáty. První z nich je umístěn ve stálé expozici "Country for the future". Instalace Under The Wings Of Fenix spojuje tři světové jedinečné technologie a prezentuje řešení, jak šetrně vyrábět a efektivně skladovat elektrickou energii. Jaderný minireaktor chlazený solí, tedy patent Centra výzkumu Řež, může zásobovat město, ale třeba také kosmickou loď; nadbytečnou energii pak pomohou uskladnit bateriová úložiště v kombinaci s řízením energetických toků společnosti Fenix Group, která vyvíjí technologie na řízení energetických toků v domech, komplexech či celých městech. Maketu energeticky soběstačného regionu pak doplňuje nanooptika společnosti IQ Structures.

Druhým exponátem je umělecké dílo Jakuba Nepraše "Energie Fénix", které zobrazuje tok času a energie, na níž je dnešní civilizace závislá, a ve druhé vrstvě pak duševní svět člověka. Dílo je umístěno v Rotační expozici a bude zde vystaveno také po celou dobu konání světové výstavy.

Krátké představení uměleckého díla samotným autorem můžete najít níže.

 

Celé video si můžete prohlédnout zde:
dílo Jakuba Nepraše.


TOPlist