Filamenty FENIX pro 3D tisk

3D tisk je velmi praktickou záležitostí a využívá jej i společnost FENIX. Protože disponujeme potřebnou technologií a hlavně zkušenostmi z výroby topných kabelů, rozhodli jsme se spustit výrobu vlastních filamentů a nabídnout je i dalším zákazníkům.
FENIX filamenty PLA pro 3D tisk se zatím vyrábějí v šesti barvách
FENIX filamenty PLA pro 3D tisk se zatím vyrábějí v šesti barvách
bílá
měď
černá
fluorescenční oranžová
hliník
žlutá

Myšlenka na výrobu filamentů (tiskových strun) pro 3D tiskárny existovala již dlouho, ale dynamický růst mezi lety 2014-2022 nenechával žádný prostor tuto myšlenku realizovat. Ekonomická a energetickou krize, která začala ve druhé polovině roku 2021, se ale koncem roku 2022 promítla i v našem oboru do stagnace trhu a poklesu poptávky po topných kabelech. Výroba 3D filamentů pak byla už jen logickým krokem pro využití uvolněné kapacity výrobních linek pro topné kabely.

V úvodu byly do nabídky zařazeny nejběžnější PLA*) filamenty v šesti základních barvách. Pro výrobu se používá vysoce kvalitní granulát americké výroby, který je navržen speciálně pro 3D filamenty, nezapáchá, neobsahuje bubliny, vyznačuje se vysokou přesností průměru a je kompatibilní s většinou 3D tiskáren.

Technické parametry 3D filamentů FENIX:

 • Dostupné barvy: bílá, černá, měď, hliník, fluorescenční oranžová a žlutá
  (UPOZORNĚNÍ: fluorescenční barvy nejsou UV stabilní)
 • Materiál: PLA
 • Průměr struny: 1,75 mm
 • Tolerance průměru: ±0,05 mm
 • Délka návinu: 340 m
 • Hmotnost: 1 kg
 • Navinuto na papírové cívce ø 200 mm, šířka 65 mm, vnitřní otvor ø 56 mm

Parametry tisku:

 • Teplota trysky: 210-225 °C
 • Teplota podložky: 60 °C

Výhledově se uvažuje o rozšíření nabízených barev a výrobě filamentů i z dalších materiálů. FENIX filamenty s dopravou zdarma po celé ČR nakoupíte v internetovém obchodě FENIX:

shop.fenixgroup.cz

(U zásilek s hodnotou do 2000 Kč bez DPH je účtováno balné 30 Kč)

 

*) PLA (kyselina polymléčná) je biologicky plně odbouratelný materiál (bioplast), který patří mezi nejpoužívanější materiály pro 3D tisk metodou extruze termoplastu. Z pohledu odolnosti, pružnosti a tvrdosti má stejné vlastnosti, jako jiné plasty – lze jej dále opracovávat ručním broušením, vrtat a lakovat. Nevýhodou je schopnost pohlcovat vzdušnou vlhkost (projevuje se vznikem bublinek na povrchu), proto je nutné zajistit skladování v suchém prostředí.


TOPlist