Nové investice do automatizace a robotizace výroby

Průmysl 4.0 je ve Fenixu v plném proudu. V letošním roce jsme opět investovali do automatizace a robotizace výroby infračervených topných panelů ECOSUN a začínáme pracovat na automatizaci výroby topných kabelů a rohoží ECOFLOOR.
Plně automatické ohýbací centrum
Nový pomocník od japonské firmy Nachi
Svařovací automat Maqfort
Automatická linka na zpracování topných kabelů
Odizolovací a stříhací stroj

Průmysl 4.0 neboli 4. průmyslová revoluce? My ve Fenixu víme, co to znamená!

Nedostatek volných pracovních sil na trhu práce, trvalý růst cen vstupních materiálů i cenový tlak konkurentů z východu nás nutí neustále hledat způsoby, jak zrychlit, zefektivnit a zlevnit výrobu našich produktů. Proto soustavně pracujeme na nahrazování namáhavé a opakující se lidské práce automaty a roboty. I v letošním roce jsme investovali nemalé prostředky do tohoto rozvoje. Pořídili jsme nové plně automatické ohýbací centrum od renomovaného italského výrobce Salvagnini. Tento stroj nahradil tři ohraňovací CNC lisy.

Na ohýbací centrum navazuje manipulační robot který dle zadání ukládá polotovary na paletu k uskladnění nebo předává dál na svařovací pracoviště. Nový svařovací automat Maqfort obsluhuje další nový pomocník od japonské firmy Nachi. Součástí je i kontrola kvality sváru pomocí laserové hlavy. Tato nová zařízení nejen zrychlila ale hlavně velmi zpřesnila výrobu kovových dílců pro sálavé panely ECOSUN. Tato výroba v současné době probíhá na plně automatizované a robotizované lince.

Také ve výrobě topných kabelů a rohoží ECOFLOOR automatizujeme. V září byla spuštěna automatická linka na zpracování topných kabelů. Na lince se v automatickém režimu odvíjí kabely z cívek, odplášťují se a svazkují pomocí vázacích pásek. Nastavování a evidence probíhá pomocí čárových kódů. Součástí linky je odizolovací a stříhací stroj od švýcarské firmy Schleuniger a skener povrchu pláště kabelu od osvědčeného britského výrobce Beta Lasermike. Produktivita linky je trojnásobná oproti poloautomatickým kroužkovacím strojům, které jsme používali dosud. 

Pavel Kudelka
V Jeseníku 30.11.2018


TOPlist