Centrální regulace

Centrální regulace je vyšším stupněm domovní regulace – zachovává hlavní výhodu elektrického vytápění, tj. řízení každé místnosti samostatně, ale s komfortním ovládáním celého objektu z jednoho místa.

Centrální regulace díky své přesnosti přináší proti pokojovým termostatům až 30% (!) úsporu na provozních nákladech. Centrální regulace BMR má naprosto bezhlučné polovodičové spínání, pulzní šířkovou modulaci a umožňuje ovládání přes internet prostřednictvím notebooku nebo smartphone.

Schéma centrální regulace BMR
Regulátor RT
Rám pro zapuštění regulátoru RT do stěny
Řídící jednotka BMR HC-64
Prostorové čidlo v designu UNICA Colors bez možnosti změny nebo zobrazení aktuální/nastavené teploty
Prostorové čidlo v designu ABB Tango se zobrazením aktuální teploty v místnosti
Prostorové čidlo v designu ABB Element se zobrazením aktuální teploty a možností dočasné změny naprogramované teploty

Centrální regulace BMR
Výrobek české společnosti BMR s.r.o. je určen pro elektrické přímotopné vytápění – všech typů i jejich vzájemných kombinací – podlahové vytápění, stropní vytápění, sálavé panely, přímotopné konvektory. Jádrem je regulátor RT s řídící jednotkou HC-64, umístěný mimo obytnou místnost (technická místnost, chodba, apod.). Regulace umožňuje nastavit pro každou místnost v objektu individuální topný program. Při oživení regulace autorizovanou servisní organizací je na regulaci poskytována záruční lhůta 5 let. Systém se skládá z regulátoru RT, řídící jednotky a teplotních čidel.

Regulátor RT
Jde o výkonový prvek (tzv. silová část) celé regulace – regulátor obsahuje polovodičové (na rozdíl od stykačů a relé naprosto nehlučné) spínače – kanály, které spínají elektrický proud do připojených topných prvků. Velikost (počet kanálů) regulátoru RT je závislá na velikosti objektu a počtu místností (max. 32 kanálů). Do regulátoru jsou přivedeny přívodní vodiče od všech topných prvků v objektu, z regulátoru vedou do každé místnosti čidla teploty (prostorová, u podlahového vytápění i podlahová), pomocí kterých regulátor měří teplotu v místnosti, porovnává ji s uloženým programem a dle toho ovládá vytápění v dané místnosti. Regulátor lze umístit na stěnu nebo i do stěny – v tomto případě je nutné použít originální instalační rám, který zaručuje požadované chlazení polovodičových spínacích prvků.

Řídící jednotka HC-64
Řídící jednotka je umístěna na DIN liště přímo v regulátoru a dle nastaveného programu ovládá vytápění všech místností v objektu. Software je uložen přímo v jednotce HC-64 v kódu HTML-6. Jednotka je vybavena síťovým konektorem RJ45, pomocí kterého může být připojena k PC, notebooku, nebo do domácí sítě. Při zapojení do routeru nebo A/VDSL modemu s pevnou IP adresou lze do jednotky vstupovat přes internet z jakéhokoliv zařízení s integrovaným prohlížečem podporujícím HTML kód. Uživatelské prostředí software je velmi jednoduché, díky tomu je však kompatibilní s nejrozšířenějšími OS (WIN, Apple, Linux, WinMobile, iOs, Android) i internetovými prohlížeči (IE, GoogleChrome, Firefox, Opera, apod.).

Teplotní čidla
Do každé místnosti je obvykle umístěno jedno prostorové čidlo, kterým regulátor snímá teplotu vzduchu, u podlahového vytápění i čidlo teploty podlahy. Regulátor neustále porovnává naměřené hodnoty s programem a dle potřeby zapíná/vypíná topení. Prostorová čidla mohou být v různém provedení – z hlediska designu, barvy, provedení (analogové/digitální) i funkcí (zobrazení aktuální teploty, možnost krátkodobé operativní změny nastavené teploty)

TOPlist