Nízkoenergetický rodinný dům - Nitrianske Hrnčiarovce

Rodinný dům je postavený v obci Nitrianske Hrnčiarovce a je prototypovým řešením ekonomické a ekologické výstavby nízko-energetických domů s přihlédnutím k požadavkům prostředí. Jedná sa o patrový nepodsklepený rodinný dům se šikmou střechou.

Popis objektu
Obvodová konstrukce je sendvičová tloušťky 425 mm. Výplně okenních otvorů jsou řešené plastovými okny s izolačním trojsklem. Vnitřní stěny jsou sádrokartónové. Hlavní obytný prostor je tvořen obývacím pokojem, jídelnou a kuchyňí a je orientovaný do tiché zadní části domu. Chodba v patře zpřístupňuje tři pokoje s terasou a balkónem, šatník, technickou místnost a koupelnu.

Údaje o objektu

Obytné místnosti:  5
Zastavěná plocha:  121,39 m²
Obytná plocha:  205,18 m²
Topná sazba DD5:  VT - 0,1663 €/kWh, NT - 0,0763    €/kWh
Hlavný jistič:  25 A
Instalovaný výkon:  6 984 W

 

Vytápění

V objektu byly nainstalované topné rohože Ecofloor a fólie Ecofilm F s použitím keramické podlahy Creaton. Jedná sa o nový způsob použití tzv. suché montáže plovoucí keramické podlahy z pálené cihlářské hlíny.

Tento nový spůsob kladení keramické podlahy urychlí čas realizace a zabezpečí okamžitou funkčnost podlahového topení. Skladba podlahy Creaton s Ecofilmem je první kombinací suché montáže na Slovensku, která úsporné výsledky spotřeby a komfort bydlení šíří i do okolních států.

Vstupní náklady na vytápění s regulací byli ve výšce 2 650,99 Eur v ceníkových cenách s DPH.     

Provozní náklady

 

Období  VT (kWh)  NT (kWh) € s DPH
12.03.2010 - 04.03.2011 579 6288 911,47

 

Zhodnocení spotřeby
Poměr spotřeby elektrické energie a obytné plochy dokazuje i v této referenci s elektrickým vytápěním bourání mýtů o neekonomickém provozu. Jednoznačně objekt výrazně překračuje kritéria NED (50kWh/m²/rok). Jeho spotřeba byla za předchádzející období 33,5 kWh/m²/rok.

Stavbu realizovala společnost A CORO a.s., Prešov, kontakt: 0902974211. Firma sa specializuje na výstavbu nízkoenergetických a pasívních domů. Je členom Inštitútu pre energeticky pasívne domy iEPD (www.iepd.sk).

TOPlist