Rodinný dům ve Velké Bystřici u Olomouce

Referenční stavba společnosti FENIX Jeseník, ve které jsou dlouhodobě sledovány provozní náklady. Pro celý dům je instalováno elektrické podlahové vytápění – topné kabely ECOFLOOR a centrální regulace BMR.
Rodinný dům ve Velké Bystřici u Olomouce má obytnou plochu téměř 200 m2
Na dům navazuje dvougaráž pro dva automobily
Uživatele nyní čekají zejména práce kolem domu – dokončení oplocení, zahrada za domem
Více než polovinu obytné plochy v přízemí tvoří kuchyně propojená s jídelnou a obývacím pokojem
Pokoje ve druhém podlaží tvoří soukromou zónu pro jednotlivé členy domácnosti
Elektrické podlahové vytápění je skryto v podlaze a tak jsou jediným viditelným zdrojem v pokoji krbová kamna
Podlahové vytápění dlažbu příjemně prohřívá a i v koupelně vytvoří potřebný teplotní komfort, ale nedají se na něm sušit ručníky. Uživatelé proto plánují doplnění topného žebříku
Součástí ložnice je prostorná šatna, oddělená od prostoru na spaní lehkou příčkou
Pro temperování garáže byly zvoleny stropní panely ECOSUN 600 U+. Aktuálně pokrývají jen polovinu plánovaného příkonu, nicméně bude-li potřeba, vzhledem k povrchovým rozvodům elektroinstalace bude velmi snadné doplnit další panel(y)
Vytápění v celém domě řídí centrální regulace BMR, která nezávisle udržuje nastavenou teplotu v každé místnosti. Regulace má polovodičové spínání – absence fyzických kontaktů znamená nejen absolutní nehlučnost, ale také v podstatě neomezenou životnost
Jedna z výhod centrální regulace je, že čidla teploty vzduchu se dají vsadit téměř do jakýchkoliv rámečků, takže jsou ve stejném designu jako vypínače a zásuvky. Například do dětského pokoje byly zvoleny zeleno-žluté rámečky, které pokoj oživují
Naopak na chodbu byla pro vypínače i teplotní čidlo regulace BMR volena decentní kombinace šedé a bílé barvy

Dvoupodlažní rodinný dům ve Velké Bystřici u Olomouce užívá rodina se dvěma malými dětmi od roku 2018. Dům má nadstandardní velikost – včetně temperované garáže jde o 258,6 m2 užitné plochy. Vytápění obytné části je kompletně řešeno elektrickým podlahovým vytápěním.

Základní údaje o objektu

Jedná se o nepodsklepený, dvoupodlažní rodinný dům, obytná část má celkem 197,8 m2 podlahové plochy. Přízemí dominuje velký obývací pokoj s jídelnou, propojený s kuchyní. V přízemí je dále samostatný pokoj, pracovna a sociální zařízení, do 2.NP je situována ložnice, dětské pokoje a druhá koupelna. V celém domě jsou plovoucí podlahy, v koupelnách a na WC je keramická dlažba. Na dům navazuje prostorná dvougaráž o velikosti 60 m2, která současně plní funkci dílny.

  • Zastavěná plocha 198,4 m2
  • Vytápěná plocha (vč. garáže) 258,6 m2
  • Obytná část 197,8 m2
  • Hlavní jistič 3x 25 A
  • Domovní sazba D 57D

Systém vytápění a regulace

Pro vytápění celého domu bylo zvoleno elektrické podlahové vytápění topnými kabely ECOFLOOR, řízené centrální regulací BMR. Ohřev teplé vody je řešen v centrálním zásobníkovém ohřívači 200 dm3 s topným tělesem 2,2 kW. Do koupelen budou výhledově ještě doplněny elektrické topné žebříky jako praktické sušáky ručníků a osušek. Garáž je temperována dvěma stropními panely ECOSUN 600 W.

  • Tepelná ztráta obytné části 7,6 kW
  • Příkon podlahového vytápění 11,3 kW
  • Tepelná ztráta garáže 2,3 kW
  • Příkon stropních panelů 1,2 kW
  • Krb v obývacím pokoji 4 kW

Příkon podlahového vytápění v obytné části je proti výpočtu tepelných ztrát poměrně výrazně navýšen. Důvodem byl požadavek uživatele pokrýt podlahovým vytápěním celé plochy podlah, aby byly rovnoměrně prohřívány. Předimenzované podlahové vytápění se tak vyznačuje lepší dynamikou, přitom ale nemá žádné negativní dopady. Přesná centrální regulace BMR s vysokou přesností řídí teplotu v každé místnosti, takže nedochází ke zbytečnému plýtvání energií.

Naopak do garáže byly nainstalovány jen dva stropní panely, takže vypočítané ztráty jsou pokryt jen z 50%. Uživateli se to i po první topné sezoně jeví jako dostačující s tím, že v případě potřeby může na strop doplnil 1-2 další.

Pozoruhodná je i hodnota hlavního jističe 3x 25 A, které se podařilo dosáhnout především díky pečlivému rozložení zátěže na jednotlivé fáze. Původně plánovaný snižovač proudové zátěže BMR HJ 306RX tak nakonec nebyl vůbec osazen.

Pořizovací a provozní náklady

Materiálové náklady na topné prvky a centrální regulaci byly ve výši 82,2 tis Kč bez DPH. Uživatel si instalaci vytápění zajišťoval z velké části svépomocí, cenu montáže však lze při tomto rozsahu odhadnout na dalších cca 40-50 tis Kč. Při dodávce tzv. "na klíč" by tedy cena celého topného systému i s regulací vycházela přibližně na 130 tis Kč bez DPH.

V obývacím pokoji v přízemí, jako největší místnosti celého domu, jsou instalována zabudovaná krbová kamna o výkonu 4 kW. Rozvody teplého vzduchu do dalších místností zde provedeny nejsou. Dle vyjádření uživatele jsou kamna používána jen sporadicky, v rozsahu "1-2 brikety za večer, jen pro navození atmosféry". Náklady na dřevěné brikety v topné sezoně 2020/2021 odhadnul na 1000 Kč.

Náklady na elektrickou energii, uváděné v tabulce níže, tedy obsahují nejen vytápění, ale i ohřev TUV, osvětlení a provoz všech elektrospotřebičů v domácnosti. Naopak zde nejsou zahrnuty náklady na dřevěné brikety, zmíněné výše. Dům začal být užíván už od října 2018, ale vzhledem k dokončovacím pracím byla přímotopná sazba přidělena až v únoru 2019. Více než polovinu topného období tak byla veškerá elektřina účtována ve vysokém tarifu. Hned v následujícím zúčtovacím období, které již celé proběhlo v sazbě D57, se spotřeba ve VT dramaticky snížila a přenesla se do nízkého tarifu (NT).

 

Období Spotřeba CZK včetně DPH
NT (kWh) VT (kWh)
10/2018 - 10/2019 4 183 4 926 39 624,-
10/2019 - 10/2020 8 444  406 30 996,-
10/2020 - 10/2021 9 938  489 35 560,-
10/2021 - 10/2022 7 328  418 28 410,-
TOPlist