Vytápění rodinného domu v Jeseníku-Bukovicích

Referenční rodinný dům společnosti FENIX Jeseník, ve kterém je instalováno elektrické sálavé vytápění. Topné folie ECOFILM jsou instalovány do sádrokartonového podhledu a k vytápění se využívá principu sálavého tepla – jde o tzv. infračervené vytápění.
Ve vstupní chodbě jsou jako podlahové vytápění instalovány topné rohože ECOFLOOR

Již v roce 2006 byla dokončena stavba rodinného domu v Jeseníku-Bukovicích, který je kompletně vybaven elektrickým stropním vytápěním. Dům je umístěn ve svahu a z oken denních místností se nabízí překrásný výhled do údolí a na Jesenické hory.   

Údaje o objektu

Uvedení do provozu:  05 / 2006
Užitná (vytápěná) plocha:  215 
Vypočítaná tepelná ztráta:  13,6 kW
Instalovaný příkon cca:  15 kW

 

Dům je poměrně netradičně architektonicky řešen a v duchu této koncepce byl také hledán topný systém, který v sobě spojuje vysoký uživatelský komfort, výbornou regulovatelnost a přitom je naprosto nenápadný a nijak nenarušuje interiéry místností. Klasické vytápění, ať už v podobě teplovodních těles nebo nástěnných přímotopných konvektorů, bylo zavrženo. Topidla na stěně nejen že narušují vzhled místnosti, ale ani míra komfortu není taková, jakou uživatelé požadovali. Také prosklené plochy nejsou pro umístění radiátorů ideální. Od začátku se tedy uvažovalo o velkoplošném systému vytápění.    

Protože v celém objektu měly být podlahy provedeny z dřevěného masivu, který není pro podlahové vytápění úplně ideální, bylo pro vytápění rodinného domu vybráno elektrické stropní vytápění. Jedná o decentralizovaný systém, při kterém se topení reguluje v jednotlivých místnostech naprosto individuálně, dle aktuální potřeby a způsobu využívání. Elektrické topné folie ECOFILM, umístěné v sádrokartonovém podhledu, jsou samozřejmě naprosto neviditelné a současně poskytují dostatečný výkon k vyhřátí místností na potřebnou teplotu. Jde o tzv. infračervené vytápění, které neohřívá vzduch, ale předměty i osoby, které se v sálavém poli nacházejí. Topné folie ECOFILM se umisťují téměř na celou plochu stropu a díky tomu je místnost sáláním rovnoměrně pokryta.  přízemí, kde je spojením obývacího pokoje, jídelny a kuchyně vytvořen jeden velký prostor, byly topné folie ECOFILM v SDK konstrukci rozděleny do tří zón, takže každou dílčí část lze vytápět samostatně, i když je spojená s ostatním prostorem. Lze tak celou spojenou místnost udržovat na nižší teplotě a pouze v prostoru, kde se uživatelé domu nacházejí, dotvářet potřebnou tepelnou pohodu pomocí infračerveného záření z topných folií. Tuto charakteristickou vlastnost má pouze sálavé vytápění.    

Velké plochy SDK podhledů byly opatřeny skelnou tkaninou (tzv. perlinkou) a tenkovrstvou omítkou. Nejen že drobně strukturovaný povrch podhledu lépe vypadá, ale současně tím bylo zcela eliminováno případné riziko praskání spár mezi SDK deskami. V celém domě je instalováno elektrické stropní vytápění, výjimku tvoří pouze koupelny, WC, vstupní chodba a prádelna. V těchto místnostech je na podlaze položena keramická dlažba, proto zde je instalováno elektrické podlahové vytápění.    

V koupelně a na WC jsou instalovány elektrické topné rohože ECOFLOOR přímo do tmelu pod dlažbu, na chodbě a v prádelně jsou topné rohože umístěny do cca 5cm vrstvy betonu – jde o tzv. poloakumulační systém. Výhodou podlahového vytápění je nejen příjemně prohřátá teplá dlažba, ale také velmi praktické rychlé osychání mokré dlažby.

Regulace celého systému je řešena centrální regulací BMR. Jedná se o velmi přesnou regulaci, umožňující nastavit individuální topný režim pro každou místnost v objektu. Dle nastaveného programu lze až 8x denně změnit teplotu, která má být v dané místnosti udržována. Pro každou místnost lze pochopitelně nastavit jiné teploty i časy, kdy má ke změně dojít.

Dům je užíván již třetí topnou sezonu a kombinace stropního vytápění s masivní dřevěnou podlahou byla uživatelem označena jako velmi komfortní a příjemná. O jeho spokojenosti s topnými foliemi jistě svědčí i fakt, že pro vyhřívání kanceláří v sídle své firmy zvolil stejný systém – tj. stropní vytápění s foliemi ECOFILM.

 

Pořizovací náklady
Stropní folie ECOFILM
C 514, 19m, 1064 W 4.522,-CZK
C 520, 161m, 12880 W 41.055,-CZK
Připojovací materiál pro ECOFILM 8.430,-CZK
Topné rohože ECOFLOOR
Atyp rohož, 5 ks, 2790 W 14.687,-CZK
Ohřev TUV
ATL 50l 3.675,-CZK
ATL 150l 5.399,-CZK
Centrální regulace
BMR RT 15 24.955,-CZK 
Celkem  bez DPH 102.723,-CZK 
Kurz CZK/EUR 26,20 (06/2009)

 

Zpracování návrhu topného systému
Ing.V. Sláma – IVS
Dužstevní ochoz (areál Reiknechtka)
140 00 Praha 4-Pankrác
tel. 261 219 803
fax 261 215 820
e-mail: ivs.slama@volny.cz

TOPlist