Nezávislá studie o výhodnosti TČ do dřevostaveb

Nezávislá studie, zveřejněná na portále drevostavby.cz, posuzuje výhodnost tepelného čerpadla u novostaveb v širších souvislostech, než je u prodejců TČ obvyklé. Odkaz na tuto zajímavou studii proto s krátkým komentářem umisťujeme i na naše stránky.
Studie na portále Drevostavitel.cz porovnává celkovou ekonomickou výhodnost tepelného čerpadla a elektrického přímotopného vytápění v moderních dřevostavbách.

Současné dřevostavby charakterizují nízké tepelné ztráty, a tedy i poměrně nízká potřeba energie na vytápění. Dlouholeté zkušenosti majitelů domů (včetně řady dřevostaveb), které vytápí elektrické sálavé vytápění (nejčastěji v podobě velkoplošného podlahového nebo stropního topení, doplněného o lokální sálavé panely) v kombinaci s krbovými kamny ukazují, že pro tyto domy je elektrické vytápění i po letech provozu velmi dobrou a často i nejlepší volbou.

To je v příkrém rozporu s "mediální zkratkou", která přisuzuje dřevostavbám jako jediný efektivní topný zdroj tepelné čerpadlo. Nejen naše poznatky, ale i řada jiných zkušeností, měření a analýz ukazují, že skutečnost je trochu jiná… Zajímavá studie, srovnávající tepelné čerpadlo a elektrické vytápění ve dřevostavbě, byla například zveřejněna na portálu drevostavitel.cz, specializující se na dřevostavby a technologie s nimi související. Důvod je prostý – klasické teplovodní systémy včetně tepelného čerpadla jako zdroje tepla nejsou schopny zajistit cílenou a přesnou dodávku malého množství tepla do jednotlivých místností domu. Odkaz na zmíněnou studii naleznete zde.

Výhodou elektrického sálavé vytápění – a platí to i při současných cenách elektrické energie – jsou nízké pořizovací náklady, snadná a přesná regulace, dlouhá životnost, bezůdržbovost a maximální tepelný komfort. Legislativa a neustálá regulace nutí stavitele dřevostaveb kombinovat elektrické sálavé vytápění s obnovitelnými zdroji energie jako je rekuperace nebo FV elektrárna, ale i tady se ke slovu dostává trh a lidé si fotovoltaiku (i díky dotačním programům) sami pořizují s cílem snížit spotřebu a závislost na vnějších zdrojích. Nové referenční stavby navíc ukazují, že kombinace elektrického sálavého vytápění, chytrých domácích bateriových úložišť a fotovoltaiky je vysoce životaschopná a dává tomuto typu tepla v domech velmi dobré perspektivy.

Elektrické sálavé vytápění naprosto vyhrává v reakci na tepelné ztráty a zejména na tepelné zisky, které se u úsporných domů mohou měnit velmi rychle a velmi radikálně. I ze studií, které jsme dělali s ČVUT plyne, že úspory flexibilitou systému jsou obrovské.

Naše společnost je výrobcem elektrického sálavého vytápění a je proto logické, že budeme vždy zdůrazňovat přednosti svých systémů. Přesto se po celou dobu naší existence opíráme o praktické zkušenosti a výsledky reálných měření a na jejich základě pak stavíme svá řešení. Vsadili jsme od počátku na to, že lidé budou stále více preferovat ekologická řešení, nedevastující místní prostředí, a budou vyžadovat vyšší úroveň komfortu. To naše bezemisní, bezobslužné a bezúdržbové systémy s extrémně dlouhou životností beze zbytku splňují.

 


TOPlist