Podlahové vytápění a korková krytina

Korek, jako podlahová krytina do suchých obytných prostor není žádnou novinkou. Svou žlutohnědou barvou působí příjemně teple už od pohledu a samozřejmě i na dotek.

Korek, jako podlahová krytina do suchých obytných prostor není žádnou novinkou. Svou žlutohnědou barvou působí příjemně teple už od pohledu a samozřejmě i na dotek. Čím dál častěji se setkáváme s korkem nejen v přírodní barvě, ale také v různých barevných odstínech, kdy na první pohled skoro ani nelze poznat, že se jedná o korek.

Korek má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a tím pádem se jeví jako tepelná izolace nevhodná pro podlahové vytápění, dobrou izolací je však korek opravdu až při větších tloušťkách, v tloušťkách užívaných pro podlahovou krytinu je vhodný , při zachování všech svých vlastností, i pod podlahové vytápění.

Tuto skutečnost jsme ověřili i naším laboratorním testem.

Použili jsme korkové dlaždice od firmy Korek Jelínek spol. s r.o., které jsme nalepili na anhydridovou desku s instalovanou topnou rohoží ECOFLOOR LSDTS 80W/m² cca 50mm pod korkem tak, aby se teplo z kabelu dostatečně rozneslo do plochy a teplota na povrchu byla rovnoměrně rozložena. Tepelná izolace použitá pod topnou rohoží Ecofloor byla 20mm extrudovaný polystyren Styrotrade.

Maximální dosažené teploty a dynamiky náběhu teploty na povrchu podlahy (barva modrá), na kabelu rohože (barva červená), mezi smyčkami rohože (barva zelená) a okolní teplota (barva fialová).

Teplota podlahy narostla z pokojové teploty 21,5°C na teplotu 29°C a dál již nerostla i bez použití limitační podlahové sondy termostatu. Z grafu lze pozorovat, že nárůst teploty je pozvolný, avšak i u teploty anhydridu mezi smyčkami kabelu. To že všechny teploty rostou rovnoměrně, a anhydrid s topným kabelem se nepřehřívá, znamená, že prostup tepla přes podlahovou krytinu směrem do prostoru je plynulý a korková podlaha nebrání prostupu tepla do místnosti a je vhodná pro podlahové vytápění.
 Použitý příkon 80W/m² je u novostaveb i rekonstruovaných objektů s termofasádou nebo plastovými okny dostatečný a mnohdy i příliš vysoký. Vyšší plošné příkony jsme z tohoto důvodu netestovali.

Korkové podlahy lze použít do všech obytných místností včetně koupelen. Korek musí být opatřen vrstvami laku dle návodu firmy Korek Jelínek spol. s r.o.

Závěrem lze jednoznačně korkovou dlažbu doporučit pro použití ve spojení s podlahovým vytápěním Ecofloor.

Korek Jelínek spol. s r.o.
Ještědská 492
468 02 Rychnov u Jablonce nad Nisou
tel +420 483 388 327
fax +420 483 388 328
www.korek-jelinek.cz
www.korek.cz


TOPlist /cs/aktuality/podlahove-vytapeni-korkova-krytina